Zadzwoń: +48 694 872 102

+48 694 872 102

31 sierpnia 2023

Brodawki wirusowe

Brodawki są jednym z najczęściej występującym schorzeniem skóry stóp. Do zakażenia dochodzi najczęściej w przestrzeniach publicznych, a obecność ran na skórze i niewłaściwa odpowiedź immunologiczna to główne czynniki sprzyjające ich powstawaniu. Brodawki utrzymujące się przez ponad dwa lata nazywane są brodawkami opornymi.[1,2]


Brodawki wirusowe są to zmiany o etiologii wirusowej wywoływane przez wirusy brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus). Znamy ponad 100 typów wirusa HPV, które mogą infekować różne nabłonki i naskórek ludzkiego organizmu, powodując wiele chorób. Brodawki stóp to hiperkeratotyczne grudki, zazwyczaj koloru skóry lub nieco jaśniejsze, wielkości kilku do kilkunastu milimetrów, o brodawkującej powierzchni, niekiedy mają charakterystyczne czarne punkciki, będące mikrozakrzepami krwi w przerosłych pętlach naczyń włosowatych. Mogą być pojedyncze lub mnogie, zlokalizowane zarówno na podeszwach, jak i grzbietach stóp, palcach, w szczególności na wałach paznokciowych. Zazwyczaj nie dają dolegliwości subiektywnych, jednakże duże brodawki na podeszwie stopy i brodawki okołopaznokciowe mogą być bolesne. Częściej występują u dzieci niż u dorosłych. Przebieg przewlekły, lecz w ciągu kilku lat większość ustępuje samoistnie. Wyróżniamy dwa rodzaje brodawek stóp. Brodawki myrmecia – wywoływane przez wirusy HPV 1 – są duże, pojedyncze, bolesne, głęboko wnikające w skórę i powodujące odczyn zapalny, zazwyczaj ustępują trwale, wymagają różnicowania z nagniotkami (odciskami). Brodawki mozaikowe wywoływane przez HPV 2 – ten sam wirus, który wywołuje brodawki zwykłe na rękach, są powierzchowne, drobne, bardzo liczne, zwykle niebolesne, często nawracają po ustąpieniu. W leczeniu stosuje się różne zabiegi miejscowe, w tym preparaty keratolityczne i kriodestrukcję. Obecność wirusa w pozornie zdrowym naskórku może spowodować szybki nawrót brodawek po leczeniu. [2,3,5]
 

Celem leczenia chorego jest poprawa wyglądu estetycznego, eliminacja dyskomfortu psychicznego związanego z obecnością zmian chorobowych na widocznych miejscach oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się zmian chorobowych na inne części ciała oraz na inne osoby. Nie ma dotychczas leku o swoistym działaniu na wirusy HPV. Z tego powodu zmiany proliferacyjne w obrębie skóry wywołane przez HPV są usuwane głównie metodami powodujący ich destrukcję. Brodawka może być uznana za wyleczoną wówczas, gdy odnowione zostają prawidłowe warstwy naskórka. Istnieje wiele różnych metod postępowania u osób z brodawkami, a terapia może mieć charakter:

- chemiczny (keratolityczny)

- fizyczny – wyłyżeczkowanie, wycięcie, krioterapia, laseroterapia;

- fotodynamiczny – preparat fotouczulający plus naświetlanie laserem;

- immunomodulujący; [4]

 

Wybór najlepszej terapii brodawek może być trudny, a nawrót może wydawać się losowy. W naszym Gabinecie w Bielsku-Białej dobieramy indywidualnie procedury do każdego przypadku. Metody inwazyjne są często bolesne i wymagają długich okresów rekonwalescencji, natomiast zabiegi nieinwazyjne wybierane przez Nas zwykle uzależnione są od przestrzegania zaleceń przez pacjenta i wymagają systematyczności. Celem terapii jest zniszczenie zmiany, podczas jak najmniejszej liczby wizyt, przy jak najmniejszym bólu.

 

 


Literatura:

1. M. Miklaszewska, F. Wąsik (red.): Dermatologia Pediatryczna, Wyd. Volumed, Wrocław 1999.

2. Du Vivier A, Szubert A, eds. Atlas Dermatologii Klinicznej. Wrocław: Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner; 2005.

3. Jabłońska S, Chorzelski T. Choroby skóry. Dla studentów medycyny i lekarzy. Warszawa: Wyd. PZWL; 2001.

4.Goyal-Stec, Manjari, and Sławomir Majewski. "Leczenie brodawek skórnych wywołanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV, human papillomavirus)."

5. Nockowski, Piotr. "Charakterystyka najczęstszych dermatoz skóry stóp." Kosmetologia estetyczna 5.3 (2016): 223-229.